Greenpeace Німеччина попереджає про російську пропаганду щодо ЗАЕС

Greenpeace Німеччина попереджає, що заяви Росії про те, що 7 квітня 2024 року Україна атакувала власну атомну електростанцію за допомогою безпілотників, з високою ймовірністю є оманливою пропагандою. На основі даних Shahed Tracker про російські безпілотники, природоохоронна організація дійшла висновку, що російські збройні сили навмисно використовують Запорізьку атомну електростанцію як захисний щит та частину маршруту під час атак БПЛА "Шахед" на громади в Дніпропетровській та Запорізькій областях протягом останніх місяців. 

Greenpeace Німеччини стурбований тим, що Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) знову не змогло визначити Росію і Росатом справжньою причиною численних ризиків для ядерної безпеки на станції.

Після незаконної окупації ЗАЕС російськими збройними силами у березні 2022 року, Міністерство закордонних справ Росії заявило, що тисячі українських БПЛА були випущені для атаки на ЗАЕС та місто Енергодар. В останньому поданні МЗС Росії до МАГАТЕ (так званому "Інформаційному циркулярі") стверджується, що в період з 25 березня по 1 квітня Україна запустила 63 БПЛА для атаки на Запорізьку АЕС і Енергодар.  За тиждень до цього російський уряд заявив, що Україна запустила 89 БПЛА проти атомної станції, а в період з 11 по 18 березня що 92 БПЛА атакували Запорізьку атомну станцію.

"Заяви "Росатома" і російського уряду про атаки безпілотників з боку України, подані до МАГАТЕ, не заслуговують на довіру. Якщо скласти всі заяви російського МЗС, подані в МАГАТЕ за останні п'ять тижнів, то виходить, що українські військові випустили 680 БПЛА проти ЗАЕС та Енергодару. Це абсурд. Реальна загроза безпеці ЗАЕС походить безпосередньо від незаконної окупації станції Росатомом та війни Росії проти України", - заявив Шон Берні, старший спеціаліст з ядерних питань Greenpeace Німеччини.

Greenpeace і раніше попереджав, що ЗАЕС використовується російськими збройними силами у військових цілях. За останні кілька днів з'явилися нові докази того, що російські збройні сили використовують атомну станцію для захисту своїх безпілотників "Шахед" від раннього перехоплення силами протиракетної оборони України. За даними трекера Shahed, 6 квітня 2024 з мису Чауда в окупованому Росією Криму було запущено кілька БПЛА. Опубліковані карти показують, що БПЛА слідували по маршруту довжиною майже 300 км, проходячи в межах 5 км від ЗАЕС. Після прольоту над станцією вони перетнули колишнє Каховське море і вразили населені пункти в Дніпрі та Запорізькій області.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі 8 квітня, відповідаючи на заяви "Росатома" про атаки українських безпілотників, заявив, що "безрозсудні атаки (БПЛА) значно підвищують ризик великої ядерної аварії і повинні бути негайно припинені", і закликав обидві сторони уникати дій, які можуть "поставити під загрозу ядерну безпеку". 

"Генеральний директор МАГАТЕ з якихось причин сприяє російській пропаганді, не називаючи Росію та Росатом справжньою причиною того, що Запорізька АЕС знаходиться під загрозою серйозної ядерної катастрофи. Минулорічний звіт Greenpeace, заснований на супутникових знімках МакКензі довів, що російські збройні сили використовують ЗАЕС у військових цілях. Тепер онлайн-трекери безпілотників показують, що російські військові використовують атомну станцію для прикриття своїх безпілотників "Шахед", щоб скоротити час перехоплення Збройними силами України, перш ніж вони завдадуть удару і знищать українські громади та життя людей", - додає Шон Берні.

No items found.
Контакти:

Луція Сумегова - координаторка проєктів -lucia.sumegova@greenpeace.org 

Поліна Колодяжна - координаторка проєктів - pkolodia@greenpeace.org 

Дарина Рогачук- комунікаційна менеджерка - daryna.rogachuk@greenpeace.org
Made by MINOMO® Studio