Супутникова розвідка виявила докази, що Росія використовує Запорізьку АЕС як військове прикриття

Британські військові аналітики McKenzie Intelligence Services на замовлення Greenpeace Germany дослідили розташування зброї на території атомної електростанції. Виявлено, що у звітах МАГАТЕ відсутня інформація про порушення з боку росіян.  Для підготовки звіту McKenzie Intelligence Services проаналізували супутникові знімки компанії Planet та дані, зібрані з березня 2022 року до липня 2023 року.

Аналітики дистанційного зондування ідентифікували багато російських ракетних вогневих позицій на відстані 1 км від Запорізької атомної станції в Україні. Про це вперше свідчить звіт, створений на замовлення Greenpeace. 

У звіті, підготовленому незалежним британським розвідувальним агентством McKenzie Intelligence Services, наводяться детальні докази того, що Запорізька атомна електростанція використовується стратегічно і тактично як прикриття російськими збройними силами у незаконній війні проти України. 

Грунтуючись на висновках нової доповіді, спеціалісти з ядерної безпеки Greenpeace попереджають, що Росія порушує всі п’ять принципів безпеки Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), про що агентство попередньо не повідомляло. Greenpeace поінформував Правління МАГАТЕ про нові висновки із закликом переглянути дані та ефективність місії МАГАТЕ в Запоріжжі. Greenpeace закликає членів Правління вжити всіх заходів для посилення тиску на Росію, більш ретельно проаналізувати ситуацію на Запорізькій АЕС і впровадити комплексні санкції щодо ядерної торгівлі з російською державною атомною корпорацією «Росатом».

Сьогодні, 28 вересня, МАГАТЕ планує обговорити питання безпеки в Україні на щорічній конференції у Відні. 

«Супутникові зображення показують, що звіт генерального директора МАГАТЕ щодо реальної ситуації на ЗАЕС є неповним, а оцінка дотримання Росією принципів безпеки є оманливою. Це має змінитися», – каже Шон Берні, ядерний спеціаліст Greenpeace. 

В аналізі McKenzie зазначається, що російські сили оснащені такими транспортними засобами, як БТР-70 і БТР-80, а також військовими вантажівками Урал і КАМАЗ, які призначені для перевезення зброї, боєприпасів і вибухівки. Російські збройні сили не допускають МАГАТЕ до огляду всередині транспортних засобів. Водночас МАГАТЕ продовжує повідомляти, що не бачить жодного важкого озброєння чи вибухівки.

Аналітики McKenzie вперше ідентифікували численні GPS-локації стрільб російських реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), зокрема БМ-21 «Град» і БМ-30 «Смерч» у радіусі від 1 до 18 км від атомної станції. Аналіз McKenzie повідомляє, що ці військові засоби, ймовірно, базуються в прилеглих населених пунктах, включаючи місто Водяне. Існує висока ймовірність того, що російські війська використовують близькість АЕС як щит, щоб стримати контрбатарейний вогонь України по своїх вогневих позиціях. Очікується, що російські військові дії будуть проводитися в координації зі збройними силами, які займають Запорізький реакторний майданчик.

Минулого року генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі казав щодо інспекцій МАГАТЕ в Запоріжжі: «Ми відомі як сторожовий пес із ядерної безпеки. Є території, доступ до яких було обмежено. Але все, що нам потрібно було побачити, ми змогли побачити». Дані McKenzie показують, що це, очевидно, невірно. Звіти Генерального директора МАГАТЕ перед МАГАТЕ та регулярні комюніке обмежені за обсягом, не мають серйозного аналізу та містять занадто багато довіри заявам російських військових. 

«Російська загроза безпеці атомної станції є дуже реальною та несе багато ризиків життю людей, навколишньому середовищу в Україні та потенційно за її межами. Нам не потрібно, щоб МАГАТЕ створювало неправдиві наративи», – каже Шон Берні. « МАГАТЕ зайняло рішучу позицію щодо російської атаки та окупації Запорізької атомної станції, але уряди їхніх країн-членів не змогли застосувати ефективний тиск на Росію, включаючи відсутність санкцій проти «Росатома» та продовження участі Росії в ядерній стратегії МАГАТЕ».

Greenpeace закликає МАГАТЕ переглянути цілі і обсяги місії агентства та співпрацювати з країнами-членами, зокрема з урядом України, а також вжити всіх заходів для максимального тиску на російську армію і Росатом, щоб якнайшвидше припинити військову окупацію Запорізької АЕС. Загроза безпеці Запорізької атомної електростанції припиниться лише тоді, коли російські збройні сили та Росатом покинуть електростанцію та припинять збройну агресію проти України.

Короткий зміст звіту Greenpeace McKenzie по ситуації на ЗАЕС та ролі МАГАТЕ (українською)

Оцінка Greenpeace російських операцій, принципів ядерної та фізичної безпеки МАГАТЕ та краху звітування й інспекцій МАГАТЕ (українською)

Greenpeace McKenzie Звіт по ситуації на ЗАЕС (українською)

No items found.
Контакти:

Луція Сумегова - координаторка проєктів -lucia.sumegova@greenpeace.org 

Поліна Колодяжна - координаторка проєктів - pkolodia@greenpeace.org 

Дарина Рогачук- комунікаційна менеджерка - daryna.rogachuk@greenpeace.org
Made by MINOMO® Studio