Зелене відновлення українських громад: 10 мерів з різних куточків України здійснили освітній візит до Відня

Навчальна поїздка тривала з 22 до 26 січня і була організована Greenpeace Центральної та Східної Європи 

Українські громади прагнуть розвиватися навіть в умовах війни. Повномасштабне вторгнення показало, що енергетика є вразливою до ракетних обстрілів та атак дронів. Водночас критична інфраструктура: лікарні, садочки, школи тощо мають бути енергоефективними і надавати українцям допомогу, навчання та всі необхідні ресурси за будь-яких умов. “Зелені” технології такі, як сонячні електростанції, теплові насоси, вітряки тощо, можуть стати найкращим рішенням для відбудови й енергетичної безпеки України. Це дозволить українським громадам бути енергетично незалежними і, водночас, суттєво економити на комунальних рахунках без шкоди для навколишнього середовища. 

Greenpeace переконаний, що успішний приклад Відня, де “зелені” технології вже давно застосовують ефективно та з користю для містян, здатен надихнути очільників українських громад на втілення проєктів з ВДЕ (відновлювальних джерел енергії). Greenpeace провів конкурс серед українських мерів і з понад 50 заявок обрав 10 найбільш мотивованих учасників поїздки.

Учасники освітньої подорожі в офісі Greenpeace Центральної та Східної Європи

Участь в освітній подорожі до Відня взяли Юрій Бова, мер Тростянця (Сумська область), Павло Кузьменко, мер Охтирки (Сумська область), Віталій Малецький, мер Кременчука (Полтавська область), Олександр Кодола, мер Ніжина (Чернігівська область), Ніла Островська, очільниця Красилова (Хмельницька область), Володимир Шматько, мер Чорткова (Тернопільська область), Ярослав Цвіркун, мер Перещепиного (Дніпропетровська область), Леся Міхно, виконуюча обов’язки мера міста Апостолове (Дніпропетровська область), Василь Антонюк, мер міста Дубно (Рівненська область) та Олег Серняк, мер міста Пустомити (Львівська область). 

Під час освітнього візиту очільники українських громад відвідали низку “зелених” об’єктів міста, щоби вивчити і привезти найкращий технологічний досвід додому. Зокрема, електростанцію Simmering, де працює найпотужніший великий тепловий насос у Центральній Європі і забезпечує 25 000 домогосподарств централізованим теплопостачанням без викидів CO₂ . Вітроенергетичний парк Bruck/Leitha та сонячну електростанцію Solar park - моделі виробництва електроенергії з відновлюваних джерел, що не впливають на клімат і не шкодять агропромисловості. Сміттєпереробний завод, а також біогазовий завод, який переробляє 22 тисячі тонн кухонних та зелених відходів на рік і, завдяки цьому, забезпечує  900 віденських домогосподарств екологічно чистим "біо природним газом".  

“Технології вражають! Все зроблене для того, щоб залишалося якнайменше відходів, щоб все спалювалося і йшло на користь жителям міста.  І те, що з 2008 року у Відні заборонено захоронювати відходи природній способом, сміттєзвалищ тут не існує - це дійсно вражає. Нам дуже важливий такий досвід, бо ми, у громаді, хочемо мати такі самі екологічні цінності та можливості. Під час поїздки у мене ще більше зросло переконання, що ми маємо боротися за приналежність до цивілізованого світу”, - ділиться враженнями від “зелених” об’єктів Відня очільниця міста Красилів Ніла Островська. 
Електростанція Simmering

Окрім вивчення екологічних рішень міста, учасники поїздки також зустрілися з представниками міської ради Відня, ознайомилися з планом озеленення міста у Віденському магістраті та планом “Out of Gaz” від організації  Urban Innovation Vienna. В межах останнього Відень до 2040 прагне вийти "в нуль" по використанню газу та вугілля. 

Керуючий партнер CES Clean Energy Solutions Андреас Хельбль представив українським мерам "Генеральний мастер-план як інструмент модернізації українських громад" на прикладі міста Тростянець, що на Сумщині. Саме ця організація спільно з ІC consulenten розробила проєкт  енергетичної модернізації українського міста, яке було тимчасово окуповане російською армією і понівечене в ході боїв. Наразі йде активний пошук інвесторів для втілення плану у життя. 

“Тростянець - місто “зеленої” енергії!. Саме таку стратегію ми розробили і детально обрахували в Мастерплані по модернізації Тростянця. Багато що вже зроблено на шляху до нульового споживання газу у всіх сферах, впровадженню сучасних технологій видобутку «чистої» енергії сонця, але ще багато роботи попереду. Здобуті в Австрії знання дозволять перейти на наступний етап переводу всього міста на “зелену” енергію і відмову від газоспоживання на 100%”, - натхненний очільник Тростянця Юрій Бова. 

Українська делегація у міській раді Відня

Місцеві лідери також мали можливість обмінятися корисними контактами з представниками влади Відня, дізнатися більше про грантові можливості для розвитку своїх громад, донести правду про події в Україні та її потреби. Для цього учасники поїздки відвідали штаб-квартиру ООН, Фонд  підтримки України при Секретаріаті Енергетичного Співтовариства в Австрії, який вже зміг закумулювати  155 млн євро на допомогу Україні. Теплий прийом українській делегації організував офіс Greenpeace Центральної та Східної Європи, в межах якого учасники візиту дізналися більше про проєкти Greenpeace в Україні і про те, як можна побудувати корисну співпрацю із організацією для зеленого відновлення своїх міст. 

“Всі ці контакти і всі ці партнерства, які ми отримали, будучи в Австрії, дійсно будуть допомагати впродовж нашої роботи, для того, щоб відновлювати наші громади, розвивати наших мешканців. Таких проєктів  має бути набагато більше і я особисто був дуже приємно вражений  роботою Greenpeace, який вже працює і планує надалі розвиватися в Україні. Ми чекаємо більше нових проєктів, які будуть реалізовуватися в рамках “зеленого” відновлення, - зазначив голова міста Перещепине Дніпропетровської області Ярослав Цвіркун. 

По завершенню поїздки Greenpeace та учасники освітньої подорожі домовилися про подальший  розвиток партнерств між організацією та громадами. Зокрема, в деяких громадах Greenpeace шукає можливості для реалізації нових “зелених” проєктів з відбудови, а лідери міст планують брати участь у грантових конкурсах від Greenpeace. 

No items found.
Контакти:

info.ukraine@greenpeace.org

Луція Сумегова - координаторка проєктів -lucia.sumegova@greenpeace.org 

Поліна Колодяжна - координаторка проєктів - pkolodia@greenpeace.org 

Дарина Рогачук- комунікаційна менеджерка - daryna.rogachuk@greenpeace.org
Made by MINOMO® Studio