Заява до другої річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну

Минуло два роки після початку повномасштабного російського вторгнення, і наші думки та серця — з народом України. Десять років російської війни проти України, а найбільше з лютого 2022 року, ми щодня бачимо смерть, насильство, викрадення, масові вбивства, порушення прав людини та руйнування довкілля в жахливих масштабах. Greenpeace солідарний з народом України. Ми закликаємо міжнародне співтовариство істотно активізувати заходи, покликані зменшити гуманітарні страждання, допомогти захистити український народ.

Від самого початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Greenpeace прагне підтримувати народ України. Спільно з українськими громадськими організаціями ми першими в Україні впровадили технології зеленої енергетики під час відбудови зруйнованої поліклініки в Київській області. З 2022 року Greenpeace підтримує Україну у дуже відчутний спосіб: сприяє відновленню в кількох населених пунктах, ремонтуючи будівлі та інфраструктуру, пошкоджені війною, поєднуючи ремонт із екологічною модернізацією. Використання сонячної енергії та заходів із енергоефективності під час реконструкції поєднує потребу у відновленні з переходом до більш стійкої та сталої системи. Цей процес, який ми називаємо «зеленою реконструкцією», робить інфраструктуру більш дружньою до довкілля, економічно стійкою, а також менш вразливою до військових атак. Вдалий приклад «зеленої реконструкції» — лікарня в Горенці Київської області. Надалі ми прагнемо співпрацювати з цілими містами, щоби підтримувати їхні кроки до «зеленої реконструкції». Завдяки цим прикладам подібні ініціативи стали виникати і в інших громадах по всій Україні, допомагаючи підвищити стійкість до постійних російських атак і забезпечити суспільство відновлювальною енергією. Greenpeace також навчає та заохочує представників громад (під час семінарів, освітніх таборів та поїздок за кордон) наслідувати такі позитивні приклади та формувати мережу зелених громад.

Більше того, за два дні до фактичної атаки на Запорізьку атомну електростанцію в березні 2022 року в нашому першому звіті було детально описано, які вразливі реактори до пошкодження електромережі та втрати охолоджувальної води, і яку величезну загрозу це створює для людей в Україні та далеко за її межами. За два роки, що минули відтоді, ми оприлюднили інформацію про бізнес «Росатома» з європейськими атомними компаніями, а також пояснили, чому необхідні санкції, щоб зупинити торгівлю зі злочинною атомною компанією. Ми випустили звіт з аналітичною компанією McKenzie, в якому за допомогою супутникових знімків показали, як російські війська використовують цей об’єкт як стартовий майданчик для ракетних обстрілів мешканців Нікополя. Крім того, у партнерстві з українською громадською організацією SaveDnipro ми надаємо додаткову підтримку населенню на півдні України, постачаючи та встановлюючи датчики вимірювання рівня радіації для доповнення наявної мережі інформування громадськості на випадок серйозної надзвичайної радіологічної події на одній із українських атомних електростанцій.

Після деокупації Чорнобиля міжнародна команда Greenpeace у липні 2022 року провела перше незалежне радіаційне обстеження. За підтримки українських науковців та посадовців Державного агентства України з управління зоною відчуження ми задокументували російські воєнні злочини в Чорнобилі. Нас неабияк стривожили повідомлення про навмисне знищення російськими збройними силами наукового обладнання, викрадення комп’ютерів та унікальних історичних даних про радіацію, вкрай необхідних для важливої роботи українських науковців у Чорнобилі. Коли ми виміряли рівень радіації в окопах, викопаних російськими військовими поблизу сильно забрудненого Рудого лісу, стало очевидним їхнє цілковите нехтування ядерною безпекою та захистом навколишнього середовища.

6 червня 2023 року ми засудили руйнування греблі Каховської ГЕС збройними силами Росії. Наші експерти опублікували звіт на основі супутникових знімків про наслідки підриву дамби Каховської ГЕС для екології та для Запорізької атомної електростанції. Для нас велика честь співпрацювати з українськими правозахисниками, які проводять надзвичайно важливу роботу з документування російських воєнних злочинів, зокрема з організацією Truth Hounds. Greenpeace сповнений рішучості продовжувати розслідування і збирати докази для притягнення Росії до відповідальності за міжнародні воєнні злочини проти довкілля. Greenpeace вважає своїм обов’язком використовувати свої експертні знання, щоб допомагати документувати ці злочини для майбутнього трибуналу.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну — поворотний момент у світовому порядку після 1945 року і явне порушення Статуту ООН, що гарантує суверенітет і територіальну цілісність усіх держав. Руйнівні наслідки для людства, економіки, довкілля та безпеки України також мають безпрецедентний регіональний та світовий вплив. Тому не можна допустити, щоб незаконна війна Росії мала успіх: це має стати глобальним пріоритетом. І все ж, у цю другу річницю повномасштабного російського вторгнення в Україну ми повинні визнати: запроваджені міжнародні санкції, а також допомога та підтримка, надані міжнародною спільнотою, виявилися недостатніми для звільнення України від російської агресії. Ми вважаємо, що міжнародне співтовариство мусить значною мірою активізувати свої зусилля, щоб забезпечити народу України його законне право на життя в мирі та стабільності. У найближчі місяці та роки Greenpeace посилить свою підтримку України на шляху до зеленої реконструкції та відновлення.

No items found.
Контакти:

Луція Сумегова - координаторка проєктів -lucia.sumegova@greenpeace.org 

Поліна Колодяжна - координаторка проєктів - pkolodia@greenpeace.org 

Дарина Рогачук- комунікаційна менеджерка - daryna.rogachuk@greenpeace.org
Made by MINOMO® Studio