Тепловий насос та сонячна електростанція: Амбулаторія на Київщині стала прикладом зеленого відновлення

В амбулаторії села Горенка, що на Київщині, запрацювали тепловий насос ґрунт-вода та сонячна електростанція. Це перший медзаклад області, де встановлена така енергоефективна система, і він має стати прикладом зеленого відновлення країни.

Реконструкція системи опалення за принципами зеленого відновлення дасть можливість підвищити енергоефективність амбулаторії, зменшити викиди СО2 та негативний вплив на довкілля, а також знизити витрати на опалення на 80% (майже чверть мільйона на рік). А завдяки сонячній станції лікарня стане виробником електроенергії та зможе покривати до 60% своїх потреб.

На початку повномасштабної війни у двір амбулаторії в Горенці влучив снаряд. Вибуховою хвилею вибило вікна та пошкодило фасад і дах. Через відсутність електроенергії в холодні дні наприкінці лютого 2022 року було пошкоджено систему опалення, що дуже ускладнило роботу.

Пошкодження, завдані амбулаторії російськими обстрілами. Фото Greenpeace

Щоб амбулаторія могла працювати на повну і більш автономно навіть під час відключень електроенергії і без генератора, в листопаді розпочалася реконструкція системи опалення та електропостачання. З січня 2023 року там працює тепловий насос потужністю 20 кВт, сонячна електростанція потужністю 12 кВт та акумулятор на 8 кВт*год.

Нині теплові насоси є одним з найсучасніших та найекологічніших способів обігріву приміщень. А дах лікарні ідеально підходив для встановлення сонячних панелей, які будуть живити критичні елементи амбулаторії протягом дня та заряджати акумулятор на випадок аварійних чи планових відключень електроенергії. Згодом електростанцію можна буде розширити, щоб забезпечити повну енергетичну незалежність лікарні.

Вартість реконструкції системи опалення та встановлення сонячних панелей в Горенці склала близько 56 000 євро. Ці витрати повністю окупляться через 6-7 років завдяки економії на енергоресурсах та виробництву електроенергії самою амбулаторією.

Реконструкцію в Горенці ініціював Greenpeace Центральної та Східної Європи в рамках проекту «Партнерство громад заради зеленого відновлення України» та реалізував у співпраці з ГО «Екодія», ГО «Екоклуб Рівне», БФ «Перемога України» за сприяння Гостомельської селищної військової адміністрації та Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги.


No items found.
Контакти:

Луція Сумегова - координаторка проєктів -lucia.sumegova@greenpeace.org 

Поліна Колодяжна - координаторка проєктів - pkolodia@greenpeace.org 

Дарина Рогачук- комунікаційна менеджерка - daryna.rogachuk@greenpeace.org
Made by MINOMO® Studio