Зеленa відбудова України: Історія відновлення амбулаторії в Горенці
Тепловий насос та сонячна електростанція: Greenpeace разом із українськими еко-організаціями працюють над екологічною відбудовою країни
У Горенці із самого ранку 24 лютого було чути вибухи - місцеві згадують, що у перші дні війни оповіщення про повітряну тривогу не працювало, і люди проводили години, а потім і дні, в підвалах своїх будинків. У сусідньому Гостомелі в цей час була атака на військовий аеродром і висадка російського десанту. І хоча в Горенку росіяни не змогли окупувати, більше сотні місевих мешканців загинули через ворожі атаки, тисячі були вимушені покинути власні домівки.
Місцева лікарка Олена згадує, що амбулаторія в Горенці працювала з першого дня війни. “Ми із іншим лікарем були на роботі, приймали людей. У мене в цей день була вакцинація. 25 лютого в лікарні вимкнули світло і вже не увімкнули до травня”, - згадує жінка. У цей час у двір амбулаторії поцілив снаряд, і вибуховою хвилею було пошкоджено вікна. Через холод система опалення розгерметизувалась і батареї були пошкоджені.
Завідувач господарством Іван Рудий показує місце, куди влучила ракета, і додає, що працівники амбулаторії власними силами зняли частину батарей, аби мати можливість опалювати хоча би частину приміщення. Але вже із січня в амбулаторії запрацювала сучасна система опалення - тепловий насос та сонячна електростанція. Ця лікарня стала пілотним проектом зеленого відновлення, який ініціювала міжнародна організація Greenpeace разом із українськими організаціями “Екодія”, “Екоклуб Рівне” та “Перемога України”.
У Greenpeace переконані, що кейс відновлення Горенської амбулаторії - це приклад того, як повинна відбуватись реконструкція України. “Коли йде мова про довготривалу перспективу, ми повинні враховувати сучасні еко-технології, які не лише економлять кошти, але і в першу чергу зменшують негативний вплив на довкілля. Ми не хочемо, щоб гроші, які виділяють європейці на відновлення, були витрачені на неефективні старі технології, які продовжить загяняти країну в енергетичну залежність”, - зазначають в оргнаізації.
Для Greenpeace Горенка - це пілотний проект. На прикладі амбулаторії організації змогли протестувати та дослідити різні варіанти відновлення таких об’єктів. Такий проект також наочно демонструє, скільки можна зекономити коштів, якщо відновлювати пошкоджені об’єкти відповідно до зелених стандартів. За попередніми підрахунками Горенська амбулаторія зможе зменшити витрати на опалення на 80%, а гібридна сонячна станція зможе покривати до 60% спожитої енергії за рік.
Вартість реконструкції системи опалення в Горенці - біля 56 000 євро, термін окупності - до 7 років.
У даному випадку найбільш енергоеефктивним рішенням було встановлення теплового насосу та гібридної сонячної електростанції. На сьогодні тепловий насос - це один із найсучасніших та екологічних засобів для опалювання приміщень. У Горенці було обладнано зовнішій контур на задньому дворі - у підготовлені свердловини глибиною 65 метрів були опущені вертикальні глибинні зонди. Вони заповнені пропілен-гліколем, який циркулює в зондах і не замерзає при низьких температурах, і таким чином забезпечує роботу теплового насосу.
Для того, щоб насос працював навіть під час відключення електрики, в амбулаторії було встановлено гібридну сонячну електростанцію. Дах лікарні був ідеальний для того, щоб встановити на ньому сонячні панелі. З часом її можна розшири і повністю зробити цю лікарню енергетично незалежною, покрити 100% споживання. Зараз СЕС покриватиме від 40% до 60% від потреби.
До того ж, в амбулаторії зберегти стару газову систему, як резервну. Утім, в еко-спільноті переконані, що майбутнє - за сучасними технологіями, які дають можливість громадам самостійно забезпечувати власні потреби та заощаджувати кошти.
У місцевому фонді “Перемога України” розповідають, що таких об’єктів, які потрібно реконструювали, дуже багато. Сергій Ревега показує пошкоджену інфраструктуру села і додає, що у бюджеті коштів на відновлення поки що не вистачає. Тому задача проекту зеленого відновлення - залучити чим більше європейських міст до партнерства в рамках зеленого відновлення.
Greenpeace в свою чергу готовий консультувати місцеві громади щодо планування екологічного та зеленого відновлення пошкоджених об'єктів.
“Наше завдання - знайти міста-партнери в Європі, які будуть готові допомогати адресно місцевим українським громадам у зеленому відновленні. Для цього ми підготували детальні розрахунки, які допоможуть швидше реалізовувати схожі проекти. Ми маємо продемонструвати, що екологічне відновлення - це найкращий варіант для України, яка рухається до ЄС”, - додають в Greenpeace.
Ця маленька лікарня в Горенці - одна з тисяч, які були зруйновані під час війни. Одразу після звільнення міст багато українців повернулися додому і почали відбудовувати зруйноване. Люди відбудовують свої будинки, школи, лікарні та будують нову інфраструктуру. Ключовим принципом такої відбудови має бути "Відбудувати краще" із застосуванням новітніх зелених технологій - не відбудовувати стару, застарілу радянську систему. Як це зробити? Лікарня в Горенці є чудовим прикладом того, що можна зробити вже зараз, не чекаючи закінчення війни. Цей проект і подібні до нього - це інвестиції в наше спільне європейське майбутнє, яке має полягати в зелених енергетичних рішеннях
Проєкт ініціювала міжнародна природоохоронна організація Greenpeace в рамках проєкту «Партнерство заради зеленого відновлення України» і реалізує його в співпраці з ГО Екодія, ГО «Екоклуб Рівне», БФ «Перемога України» за сприяння Гостомельської селищної військової адміністрації та КНП «Гостомельський центр первинної медико-санітарної допомоги».